Hotel Metro w Boguszynie – atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka i Ziemia Kłodzka to region o ogromnych walorach turystycznych. Hotel Metro zlokalizowany jest w samym sercu tej malowniczej krainy, dlatego stanowi doskonałą bazę wylotową do zwiedzania okolicznych atrakcji. A jest co zwiedzać!

Na terenie Ziemi Kłodzkiej znajduje się wiele historycznych miast, dawnych zamków i twierdz, malowniczych rezerwatów przyrody i szlaków prowadzących przez górskie szczyty. Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić podczas wycieczki na Dolny Śląsk!

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat atrakcji turystycznych na terenie Kłodzka, zajrzyj do zakładki Kłodzko.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Kopalnia Złota

Zwiedzając zakątki Kotliny Kłodzkiej, nie można pominąć tego, który ukryty jest głęboko pod ziemią – starą kopalnię złota i arsenu w Złotym Stoku. Historia wydobycia złota na terenie Dolnego Śląska sięga prawie tysiąca lat wstecz! Dziś w miejscu starej kopalni znajduje się Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku, w którym turyści mogą poznać historię górnictwa na Śląsku, wysłuchać lokalnych legend i na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało miejsce pracy górników.

Podziemna trasa turystyczna przebiega przez „Sztolnię Gertrudę”, w której znajduje się część muzealna, „Chodnik Śmierci” i podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej” – jedyny taki w Polsce! Kopalnia Złota w Złotym Stoku to doskonałe miejsca na wycieczki zorganizowane – często odbywają się tu imprezy integracyjne i wycieczki szkolne.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to najdłuższa jaskinia Sudetów. Miejsce odkryto w 1966 roku – w ówczesnych czasach w jaskini znajdowała się kopalnia marmuru. Pewnego dnia górnicy przekopali się do miejsca, w którym znajdowało się mnóstwo kości. Stwierdzając, że może to być zbiorowa mogiła z czasów drugiej wojny światowej, wezwali milicję.

Okazało się, że kości nie należą do ludzi, a zwierząt – przede wszystkim wymarłych tysiące lat temu niedźwiedzi jaskiniowych. W kolejnych latach w jaskini przeprowadzono badania paleontologiczne i geologiczne, a w 1983 roku udostępniono do zwiedzania turystom.

We wnętrzu można podziwiać ciekawe formacje skalne i nacieki jaskiniowe, takie jak stalaktyty czy stalagmity.

Czas zwiedzania jaskini wynosi 45 minut – jednego dnia odwiedzić ją może ograniczona liczba osób. Miejsce cieszy się dużą popularnością wśród turystów, dlatego w okresie wakacyjnym poleca się dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Zazwyczaj bilety na najbliższe dni są wyprzedane.

Błędne Skały

Błędne Skały

Błędne Skały to jedna z najciekawszych, naturalnych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Zespół bloków skalnych zwiedza się niczym prawdziwy labirynt, którego wąskie korytarze mogą stanowić wyzwanie dla niektórych turystów. Po drodze pełno blokowisk skalnych i głębokich szczelin - niektóre z nich mają szerokość jedynie kilkudziesięciu centymetrów! Błędne Skały znajdują się na terenie Narodowego Parku Gór Stołowych. Zwiedzanie będzie wspaniałą przygodą zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Co ciekawe, w Błędnych Skałach kręcono niektóre sceny popularnego filmu „Opowieści z Narni: Książę Kaspian”.

Szczeliniec Wielki

Wyprawa na Szczeliniec Wielki będzie gratką dla miłośników górskiej wędrówki. To najwyższy szczyt Gór Stołowych – z wysokości 919 m n. p. m. rozpościera się malowniczy widok na pobliskie krajobrazy, Góry Sowie i Karkonosze.

Aby dostać się na szczyt, turyści muszą pokonać prawie siedemset schodów, ułożonych przeszło dwieście lat temu przez Franza Pabla, pierwszego przewodnika po Szczelińcu. Wędrówka nie jest niebezpieczna i szlak można pokonać razem z dziećmi.

Szczeliniec Wielki należy do Korony Gór Polski i jest jedną z najważniejszych atrakcji Sudetów – lokalne trasy turystyczne co roku odwiedza około 300 tysięcy turystów z całego świata!

Szlak Ginących Zawodów

Chciałbyś przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców Dolnego Śląska setki lat temu? Wystarczy, że odwiedzisz Muzeum Rzemiosł na Szlaku Ginących Zawodów. Zlokalizowany w Kudowie Zdrój skansen pozwala turystom zapoznać się z zawodem piekarza, garncarza, kowala czy dziewiarza.

Na ogromnym ternie znajduje się kilka obiektów tematycznych, takich jak Chata Kowala, Chata Robótek Ręcznych, wiatrak typu Koźlak, Salę biesiadną czy Chatę Chleba, w której możesz zakupić świeżo upieczony chleb. Dodatkową atrakcją, która na pewno ucieszy najmłodszych podróżników, jest mini zoo.