Zwiedzanie Ziemi Kłodzkiej – co zobaczyć w Kłodzku

Kłodzko to największe miasto i historyczna stolica Ziemi Kłodzkiej. Miejscowość pełna jest malowniczych zakątków i niezwykłych budowli, wzniesionych na przestrzeni ostatnich wieków. Mimo swoich walorów turystycznych i niezwykle długiej historii nie jest to miejsce tak popularne, jak Kraków czy Wrocław – dzięki temu na ulicach nie ma tłumów, a życie toczy się spokojnym tempem.

Planujesz wycieczkę do Kłodzka? Zobacz, które miejsca koniecznie musisz odwiedzić!

Twierdza Kłodzka

Twierdza Kłodzka

Niewątpliwie najważniejszym punktem historycznym i największą atrakcją dla turystów jest Twierdza Kłodzko, która dumne góruje nad staromiejskim rynkiem. Zabudowa obronna pochodzi z okresu XVII i XVIII wieku, jednak w późniejszych latach była wielokrotnie przebudowana i modernizowana. W 1960 roku twierdzę oficjalnie uznano za zabytek.

Powierzchnia twierdzy wynosi aż 30 hektarów, ale turyści mają szansę zwiedzić jedynie jedną dziesiątą fortecy – mimo to na zwiedzanie należy poświęcić przynajmniej godzinę. Wycieczkę po twierdzy można podzielić na dwie części: część górną, z której rozpościera się niezwykła panorama miasta i część korytarzy kontrminowych, podczas której turyści mogą zwiedzić podziemne labirynty.

Podziemna Trasa Turystyczna

Podmiejskie tunele to pozostałości po rozbudowanych piwnicach, które w przeszłości (w czasach pokoju) służyły do przechowywania żywności, a w okresie zagrożenia stanowiły naturalny schron.

Trasa turystyczna rozpoczyna się przy kościele Najświętszej Marii Panny, a przejście 700-metrowego szlaku zajmuje około 20-30 minut. Podczas zwiedzania turyści mogą odwiedzić kilkanaście sal tematycznych, w których znajdują się najróżniejsze eksponaty nawiązujące do historii miasta i codziennego życia jego mieszkańców.

Most Gotycki na Młynówce

Most GotyckiNa zdjęciu: Kłodzko, most na młynówceAutor fotografii: Jar.ciurus / Źródło: commons.wikimedia.org

Nazywany „mostem św. Jana” lub „mostem Wita Stwosza”, a czasem nawet mostem Karola – ze względu na ogromne podobieństwo do słynnego mostu w czeskiej Pradze. Przebiegający nad kanałem Młynówka, łączy staromiejską część miasta i wyspę Piasek – widok z mostu w stronę Starówki to popularny obrazek na pocztówkach.

Data wybudowania mostu nie jest dokładnie znana, ale według historyków jest to druga połowa XIII wieku. Zabytkowy most zdobiony jest sześcioma kamiennymi rzeźbami o znaczeniu religijnym – barokowe figury są dużo młodsze niż sam most i zostały tam umieszczone dopiero w XVIII wieku.

Kłodzka Starówka

Kłodzka Starówka to doskonałe miejsce na spokojny spacer – główny plac Bolesława Chrobrego otaczają stare kamienice: najcenniejsze z nich znajdują się w południowej części rynku. Z charakterystycznymi, kolorowymi kamieniczkami łączy się wiele legend. Jedną z najbardziej znanych, jest ta nawiązująca do kamienicy pod Wilkiem – według niej, gdy spotkają się trzy siódemki, wilk ma napić się wody.

W sercu kłodzkiego rynku znajduje się piękny, neorenesansowy ratusz pochodzący z końca XIX wieku. Nie każdy wie, że jego pierwotną wersję wybudowano setki lat wcześniej, już w czternastym wieku! Najstarszą częścią budynku jest gotycka wieża z galeryjką widokową.

Najokazalszym zabytkiem na kłodzkiej Starówce jest gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwotna budowla (kościół Joannitów) miała tu istnieć już w XII wieku, natomiast aktualna świątynia została wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku.

Inicjatorem budowy był praski arcybiskup, Anoszt z Pardubic. Wnętrze kościoła robi niesamowite wrażenie – sklepienia zdobione są barokowymi sztukateriami, a wyposażenie świątyni pamięta czasy jezuickie. Ołtarz świątyni pochodzi z 1729 roku!